novinka-1

Hypotéka: tipy co (ne)dělat, abyste na ni dosáhli

Víte, že i sázkové hry na internetu mohou ovlivnit, zda získáte hypotéku?

Banky hlásí mírný pokles uzavřených hypotečních úvěrů, zájem o úvěrování nemovitostí však zdaleka neutuchá. V čem je tedy zakopaný pes? V cenách nemovitostí. Ty totiž šplhají nahoru a ochlazení je v nedohlednu. Tím se otevírají nůžky mezi těmi, kteří na úvěr ještě dosáhnou a kteří už ne. Česká národní banka aktuálně vydala nová doporučení, kdy od 1. října 2018 bude po bankách vyžadovat, aby splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent čistého měsíčního příjmu a celkové zadlužení klientů devítinásobek násobek čistého ročního příjmu. Omezení České národní banky se projevilo již v loňském roce, kdy většina hypoték musí být v pásmu do 80 % hodnoty nemovitosti a jen 15 % hypoték smí být do 90 procent hodnoty. Novými omezeními se značně snižuje procento klientů, kterým banka nakonec úvěr skutečně schválí. V praxi to může vypadat tak, že pokud má rodina čistý příjem 40 000 Kč maximální splátka nesmí přesáhnout 18 000 Kč a veškeré úvěry 4 320 000 Kč. Schválení hypotéky pro rodinu ovlivňuje i počet dětí, každé je počítáno ještě do výdajů rodiny a dle toho se výše úvěru snižuje.

Nalézt pro klienty vhodné řešení, díky kterému úvěr získají, se tak stává čím dál náročnější, ale o to žádanější disciplínou. Proto jsem se rozhodla zaměřit právě na řešení těchto případů – pomoct klientům získat úvěr v dostatečné výši a především poradit, co mohou udělat pro to, abychom jej pro ně dokázali získat.

Bez úspor to nepůjde

Nemožnost získat 100 % hypotéky a omezení dalších úvěrů způsobuje vrásky na čele nejedné rodině, která sní o vlastním bydlení. Sice ještě najdeme banky, které umožňují investiční záměr dofinancovat úvěrem ze stavebního spoření, ale i tato možnost brzy skončí. Dofinacování stavebním spořením může být složité v tom smyslu, že na účel koupě z nezajištěného úvěru nezískáte více než 800 000 korun. A to některým klientům nemusí na jejich investiční záměr stačit.

4 tipy, jak zvýšit šance na získání hypotéky:

  • Spočítejte si své úspory, myslete i na rezervu. Nepoužijte vše do poslední koruny, ale nechte si na účtu alespoň 2 měsíční příjmy.
  • Zrušte všechny kreditní karty, které nepoužíváte. Do bonity banka totiž započítá splátku tak, jako by jste ji měli celou vyčerpanou, i když to neodpovídá skutečnosti.
  • Hlídejte si včasné platby účtu za telefon. Banka může nahlédnout i do platební morálky dle telefonu. Navíc společnosti rády propisují pozdní platbu do registru dlužníků.
  • Pokud jste ve fázi hledání nemovitosti, začněte částku, kterou byste do budoucna měli platit za hypotéku, odkládat bokem, například na spořící účet. Funguje zde psychologický efekt: zvyknete si na položku, která bude odcházet z rodinného rozpočtu, a zároveň tím našetříte rezervu, kterou budete moct použít jako základ prostředků pro koupi Vašeho vysněného bydlení.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kontakt

Maršála Malinovského 306,
Uherské Hradiště 686 01

Štefánikova 5462,
Zlín 760 01