Hypotéka: tipy co (ne)dělat, abyste na ni dosáhli

Víte, že i sázkové hry na internetu mohou ovlivnit, zda získáte hypotéku?

Banky hlásí mírný pokles uzavřených hypotečních úvěrů, zájem o úvěrování nemovitostí však zdaleka neutuchá. V čem je tedy zakopaný pes? V cenách nemovitostí. Ty totiž šplhají nahoru a ochlazení je v nedohlednu. Tím se otevírají nůžky mezi těmi, kteří na úvěr ještě dosáhnou a kteří už ne. Česká národní banka aktuálně vydala nová doporučení, kdy od 1. října 2018 bude po bankách vyžadovat, aby splátka hypotéky a dalších dluhů nepřesáhla 45 procent čistého měsíčního příjmu a celkové zadlužení klientů devítinásobek násobek čistého ročního příjmu. Omezení České národní banky se projevilo již v loňském roce, kdy většina hypoték musí být v pásmu do 80 % hodnoty nemovitosti a jen 15 % hypoték smí být do 90 procent hodnoty. Novými omezeními se značně snižuje procento klientů, kterým banka nakonec úvěr skutečně schválí. V praxi to může vypadat tak, že pokud má rodina čistý příjem 40 000 Kč maximální splátka nesmí přesáhnout 18 000 Kč a veškeré úvěry 4 320 000 Kč. Schválení hypotéky pro rodinu ovlivňuje i počet dětí, každé je počítáno ještě do výdajů rodiny a dle toho se výše úvěru snižuje.

Nalézt pro klienty vhodné řešení, díky kterému úvěr získají, se tak stává čím dál náročnější, ale o to žádanější disciplínou. Proto jsem se rozhodla zaměřit právě na řešení těchto případů – pomoct klientům získat úvěr v dostatečné výši a především poradit, co mohou udělat pro to, abychom jej pro ně dokázali získat.

Bez úspor to nepůjde

Nemožnost získat 100 % hypotéky a omezení dalších úvěrů způsobuje vrásky na čele nejedné rodině, která sní o vlastním bydlení. Sice ještě najdeme banky, které umožňují investiční záměr dofinancovat úvěrem ze stavebního spoření, ale i tato možnost brzy skončí. Dofinacování stavebním spořením může být složité v tom smyslu, že na účel koupě z nezajištěného úvěru nezískáte více než 800 000 korun. A to některým klientům nemusí na jejich investiční záměr stačit.

4 tipy, jak zvýšit šance na získání hypotéky:

  • Spočítejte si své úspory, myslete i na rezervu. Nepoužijte vše do poslední koruny, ale nechte si na účtu alespoň 2 měsíční příjmy.
  • Zrušte všechny kreditní karty, které nepoužíváte. Do bonity banka totiž započítá splátku tak, jako by jste ji měli celou vyčerpanou, i když to neodpovídá skutečnosti.
  • Hlídejte si včasné platby účtu za telefon. Banka může nahlédnout i do platební morálky dle telefonu. Navíc společnosti rády propisují pozdní platbu do registru dlužníků.
  • Pokud jste ve fázi hledání nemovitosti, začněte částku, kterou byste do budoucna měli platit za hypotéku, odkládat bokem, například na spořící účet. Funguje zde psychologický efekt: zvyknete si na položku, která bude odcházet z rodinného rozpočtu, a zároveň tím našetříte rezervu, kterou budete moct použít jako základ prostředků pro koupi Vašeho vysněného bydlení.
Potřebujete pomoct s financemi nebo jen konzultací? Napište mi.

* – povinné pole

Sdílet na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn