ČNB se snaží udržet českou měnu silnou. Co to udělá s Vašimi úsporami?

Česká národní banka utratila na podporu tuzemské měny v červnu přes 7 miliard EUR. V přepočtu tak intervence vyšly zhruba na 174 miliard korun. Tímto se Centrální banka snaží udržet Českou korunu silnější.

Za poslední 3 měsíce takto vydala Centrální banka téměř 400 miliard korun, to je asi desetina devizových rezerv. Tuzemská měna se nyní drží na hranici zhruba 24 korun a 50 haléřů za Euro. 

Vzhledem k tomu, že ochota Centrální banky ohledně zvyšování sazeb je v tuto chvíli minimální, tak ji jiná možnost než hlídat českou korunu nezbývá. Pokud by se koruna dostala na slabší úroveň, tak by se tím automaticky zvýšila dovážená inflace,” hodnotí současnou situaci Aneta Durďáková, finanční specialistka.

Inflace v červenci rostla méně, než čekala většina trhu i Česká národní banka, která v prognóze ze začátku srpna čekala červencovou meziroční inflaci ve výši 18,8 %. “Vysoká inflace v současnosti komplikuje běžný život většiny lidí. Ceny jsou citelné všude, rostou v obchodech s potravinami, s oblečením a dalším zbožím. Růst spotřebitelských cen se ale negativně promítá i do úspor, které nejsou adekvátně úročeny. Pokud tedy někdo sedí na penězích a dále je neinvestuje, o nemalou část svou nečinností přijde. Žádná bezpečná ochrana úspor, která zajistí pevné zhodnocení vkladu kolem 20 procent ročně, tedy tam, kam až zamíří inflace, nyní neexistuje. Pokud lidé nechtějí chudnout, musí se vrhnout do investic,” doplňuje Aneta Duďáková.

Potřebujete pomoct s financemi nebo jen konzultací? Napište mi.

* – povinné pole

Sdílet na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn