Rekordně rychlé zdražování hypoték. Jak to bude letos?

Loňský rok byl pro český hypoteční trh rekordní. Loni poskytly banky a stavební spořitelny nové úvěry téměř za 380 miliard korun. Meziročně je to o 70% víc. Podle České bankovní asociace činil celkový objem i s refinancovanými smlouvami 541 miliard korun. Vysoká čísla byla dána hlavně výhodnými úrokovými sazbami především v prvním pololetí loňského roku. V prosinci 2021 už úroky u nových půjček dosahovaly průměrně 3%, reálně však byly ještě vyšší. A nyní v lednu po dalším zdražení ČNB skočil průměrný úrok přes 4%. Růst sazeb byl tedy extrémně rychlý. Bohužel nejspíš nebude poslední zdražování. Ekonomové očekávají, že centrální bankéři znovu zvýší základní úrokové sazby.

Kromě vyšších sazeb na úvěrové produkty se klienti setkali s výrazným zvýšením cen ve stavebnictví, což se promítlo do zdražení výstavby rodinných domů i developerských projektů a vyšší sazby se dotknou i klientů, kterým letošní a příští rok končí fixace na stávajících úvěrech.

U developerských projektů a výstaveb se dofinancování rozdílu rozpočtu řeší nejčastěji druhou hypotékou v pořadí či úvěrem ze stavebního spoření. Stávající hypotéky často nelze navyšovat.

Pozor na konec fixace. V případě, že vám fixace končí letos či příští rok, poptejte si již nyní nabídku na další období, ať máte prostor na vyjednávání a nečekejte až se ozve banka sama. Pro refinancované úvěry je nyní na trhu stále možné zajistit si lepší sazbu, která navazuje až na konec vaší fixace.

U koupi nemovitostí si kvůli vyšším sazbám si nyní klienti nebudou moci dovolit úvěr v takové výši, jak si představovali. Sazby přitom mají v průběhu roku i podle bankovní asociace dál výrazně růst. “Lze očekávat, že se postupně budeme s hypotečními sazbami dostávat k hranici 5,5%, strop by mohl být okolo 6%, což by výrazně prodražilo měsíční splátku,” říká hlavní ekonom Jakub Seidler z České bankovní asociace. Oproti prosincové sazbě 3% by si tak lidé za průměrnou hypotéku 3,5milionu korun se splatností na 30 let připlatili přes 6 tisíc měsíčně.

Pokud tušíte, že se Vás vyšší úroky mohou letos dotknout, je dobré se na to dopředu připravit, dokud je na to čas. Neváhejte využít bezplatné konzultace a ozvěte se nejpozději 15.2..

Potřebujete pomoct s financemi nebo jen konzultací? Napište mi.

* – povinné pole

Sdílet na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn